ELEKTRO ÇAVUŞ
Gömülü Yazılım & Donanım
© 2012
Son eklenen konular:
~Proje oluşturma
~Keil uVision indirme
~Hassas metal dedektörü
YAZILARIM
Ses karşılaştırma algoritması

Benim aklıma ilk gelen yöntem belli analog genlikleri arasındaki analog verilerin ortalamasını alarak veri tabanındaki belirli genlikler arası verilerin ortalamasıyla karşılaştırmak.
Örneğin;
   Mikrofon genliğini yükselterek 0-5V arası düşünelim. Anlık olarak analog girişi kontrol ettiğimizi düşünün(44100Hz). Ve bizim imkanlarımız doğrultusunda hassasiyetimiz 0.1V olsun, yani giriş verisini veri tabanındaki veriyle karşılaştırırken. 1.3V - 1.4V bu değerler arasında ne kadar veri varsa ortalamasını alıp yine veri tabanımızdaki önceden kaydettiğimiz bu değerler arasındaki verinlerin ortalamasıyla karşılaştırabiliriz. Yine bu karşılaştırma sonucu eşitlik yakalanması hayli zor bir ihtimaldir. Yani karşılaştırırken testler sonucu belirli bir yüzde diliminden sonrasını doğru kabul ederek yapabiliriz. Yani %5 veya %10'luk toleranslar vererek veri kabul katsayısını arttırabiliriz.
0.0 - 0.1
0.1 - 0.2
.
.
.
4.9 - 5.0V 'a kadar dizi tanımlama

  Eğer girişteki veri bu dizilerin herhangi bir aralığında ise o dizinin elemanı olarak kaydetme.
Şimdiye kadar hiç denemedim ama hassasiyetin tatmin edilebilir bir düzeyde olması için eğer denetleyici ile yapıyorsak, en az 20MHz' lik bir osilatör ile çalışmalıyız diye düşünüyorum. Tabi ses uygulamaları hafıza gerektirdiğinden sd kart kullanımınıda öğrenmemiz gerekir. Veya yüksek hafızalı sram veya rom entegreler kullanabiliriz.