ELEKTRO ÇAVUŞ
Gömülü Yazılım & Donanım
© 2012
Son eklenen konular:
~Proje oluşturma
~Keil uVision indirme
~Hassas metal dedektörü
YAZILARIM
Çaylak hacker kurbanı olmayın!

Bu makalemi sizlere tavsiye olarak yayınlıyorum. Günümüzde internet kafelerin kullanımı her ne kadar azalsada bazen ihtiyacımız olabiliyor. Bu durumda dikkat etmemiz gereken en önemli konuyu sizlerin bilgisine sunmak isterim.

Orta düzey sistemsel düzenleme yapılabilen web yazılım dillerinden birini bilen bir çaylak hacker veya herhangi birisi olabilir. Bu işlemi merak içinde yapıyor olabilir. Bu işlemin nasıl gerçekleştiğini yeni çaylakların türememesi için anlatmayı düşünmüyorum.

Mesela gittiniz internet kafeye, bir masaya oturdunuz(Herhangi bir kendinize ait olmayan bilgisayarda olabilir). Bilgisayar büyük bir ihtimal açıktır. Eğer bilgisayar açık değilse ve siz açmışsanız bu anlatacağım çaylak hacker tuzağını dikkate almanıza gerek yoktur. Ama yinede bilgi olarak aklınızın köşesinde bulunması iyi olacaktır.

Bilgisayara oturdunuz. E-posta kontrolü sayfası olur, sosyal paylaşım sitesi giriş sayfası olur, eğer tarayıcı herhangi bir giriş sayfasında açık bırakılmış ise sakın ama sakın sayfayı tekrar yüklemeden hatta tarayıcıyı kapatıp açmadan bilgileriniz ile giriş yapmayınız. Aksi taktirde herhangi birşey hissetmeden bilgileriniz çaldırabilirsiniz.

Web güvenliğinizi çaylak hackerlara karşı korumak için gerekenler;
- Web tarayıcı açık ise kapatın tekrar açın.
- İşlem yapmadan önce mutlaka bütün geçmişi silin.
- İşiniz bittişinde bütün geçmişi silin.
 

Bu içerik site yöneticisi tarafından bizzat düşünülerek ve test edilerek kesin bilgiler doğrultusunda paylaşılmıştır.